Υποστελέχωση ΓΝ Ρεθύμνου, με αποδείξεις

Είναι δεδομένη η υπάρχουσα υποστελέχωση του Νοσοκομείου Ρεθύμνου. Ποιά όμως είναι, συγκριτικά με τα νοσοκομεία της Ελλάδας;

Η παραπάνω ερώτηση απαντήθηκε σχετικά πρόσφατα, συγκεντρώνοντας τα στοιχεία προσωπικού, από όλα τα νοσοκομεία της Ελλάδας, εκμεταλλευόμενοι την νέα μεγάλη καινοτομία (πρώτη φορά εφαρμόζεται στο υγειονομικό σύστημα της χώρας μας), που είναι η ηλεκτρονική, κεντρική, καταγραφή των βασικών εισροών και εκροών όλων των μονάδων υγείας της Ελλάδας.

Θα αποδείξουμε ότι το ΓΝ Ρεθύμνου, δυστυχώς, ανήκει στην κατηγορία των πλέον υποστελεχωμένων νοσοκομείων της Ελλάδας. Τα δεδομένα βέβαια του ESY.net (Φεβρουάριος 2011) επιδέχονται διορθώσεις, αλλά είναι γεγονός ότι τα στοιχεία προσωπικού είναι πιο «εύκολα», ως προς την αξιοπιστία τους, καθώς είναι «κουκιά μετρημένα». Συνεπώς η πιθανότητα εσφαλμένων στοιχείων περιορίζεται δραματικά.

Θα αποδείξουμε λοιπόν την μεγάλη έλλειψη προσωπικού του Νοσοκομείου μας, εφαρμόζοντας τέσσερα εναλλακτικά σενάρια:

1. συγκρίνουμε τη στελέχωση ανά κλίνη του ΓΝΡ (ανά κατηγορία) με το μέσο όρο στελέχωσης όλων των Γενικών Νοσοκομείων της Ελλάδας.
  2. συγκρίνουμε τη στελέχωση ανά κλίνη του ΓΝΡ (ανά κατηγορία) με το μέσο όρο στελέχωσης όλων των Γενικών Νοσοκομείων της Ελλάδας, μεσαίας δυναμικότητας
  3. συγκρίνουμε τη στελέχωση ανά κλίνη του ΓΝΡ (ανά κατηγορία) με το μέσο όρο στελέχωσης όλων των Γενικών Νοσοκομείων της Ελλάδας, ίδιας δυναμικότητας
  4. συγκρίνουμε τη στελέχωση ανά κλίνη του ΓΝΡ (ανά κατηγορία) με το μέσο όρο στελέχωσης όλων των Γενικών Νοσοκομείων της Ελλάδας, ίδιας δυναμικότητας, που επιπρόσθετα βρίσκονται σε επαρχιακές πόλεις.