Εθελοντική προσφορά του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού

Όπως γνωρίζετε, το Σώμα Εθελοντών Σαμαρειτών του Ελληνικού Ερυθρού Σταύρου, εδώ και αρκετούς μήνες , παρέχει εθελοντική προσφορά εργασίας στο Νοσοκομείο μας, στα πλαίσια της ανιδιοτελούς προσφοράς, που διακρίνει το συγκεκριμένο τμήμα.

Οι εθελοντές δεν αντικαθιστούν, ούτε κατέχουν θέσεις μόνιμου προσωπικού. Μοναδικό τους μέλημα είναι η εθελοντική προσφορά στο Νοσοκομείο, βοηθώντας και παρηγορώντας ανήμπορους συνανθρώπους μας. Οι Σαμαρείτες, επίσης, είναι στο νοσοκομείο για να βοηθούν και δεν ανήκουν στην ιεραρχική δομή του Νοσοκομείου.

Θα έπρεπε να επαινούμε τέτοιου είδους προσπάθειες και όχι να παρενοχλούμε, λοιδορώντας και συκοφαντώντας τους εθελοντές, για προσωπικά ή άλλα μικροσυμφέροντα.

Οι Σαμαρείτες δείχνουν έμπρακτα την αλληλεγγύη τους απέναντι στην κοινωνία, συμβάλλοντας και προάγοντας το κοινωνικό και συλλογικό συμφέρον, τις κοινωνικές ανάγκες, το πολύτιμο δημόσιο αγαθό της ”υγείας”.

Χωρίς συλλογικότητα και αλληλεγγύη είμαστε κυριολεκτικά χαμένοι, ως έθνος και ως λαός.

Τους ευχαριστούμε και ελπίζουμε το εθελοντικό κίνημα να εξαπλωθεί και να βρεθούν και άλλοι μιμητές.

Εκ της διοικήσεως