ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ-1η Πανελλήνια Εθελοντική Δράση Δωρεάς Μυελού Οστών: «Οι Νοσηλευτές δίνουν ΟΡΑΜΑ ΕΛΠΙΔΑΣ»

Η Ένωση Νοσηλευτών Ελλάδος στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας Εθελοντή Δότη Μυελού των Οστών, διοργανώνει σε συνεργασία με το Σύλλογο «ΟΡΑΜΑ ΕΛΠΙΔΑΣ», την 1η Πανελλήνια Εθελοντική Δράση Δωρεάς Μυελού Οστών: «Οι Νοσηλευτές δίνουν ΟΡΑΜΑ ΕΛΠΙΔΑΣ». Η δράση θα λάβει χώρα από τις 12 έως και τις 16 Σεπτεμβρίου 2022 σε 39 Νοσοκομεία πανελλαδικά

Το Γενικό Νοσοκομείο Ρεθύμνου συμμετέχει  ενεργά στη δράση αυτή και  στο πλαίσιο στήριξης, την Πέμπτη 15 Σεπτεμβρίου 2022 από τις 10:00 π.μ έως τη 1:00 μ.μ σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο με υλικοτεχνικό εξοπλισμό, των τακτικών εξωτερικών ιατρείων, εθελοντές -νοσηλευτές θα πραγματοποιήσουν τη λήψη των δειγμάτων .

Καλούμε όλους τους επαγγελματίες υγείας καθώς και όποιον πολίτη επιθυμεί και πληροί τα κριτήρια που αναφέρονται στον σύνδεσμο https://oramaelpidas.gr/el/thelo-na-gino-ethelontis-dotis/#poios-mporei-na-ginei-dotis),  να προσέλθει και να γίνει εθελοντής δότης μυελού των οστών, μετουσιώνοντας τον τίτλο της δράσης.

Από τη Διοίκηση του Γενικού Νοσοκομείου Ρεθύμνου