Ευχαριστήριο για το Καρναβάλι 2014

Ανακοίνωση

Η Διοίκηση του Γενικού Νοσοκομείου Ρεθύμνου ευχαριστεί θερμά τους Εθελοντές Νοσηλευτικής του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού για την πολύτιμη προσφορά τους και τη σημαντική βοήθεια που με ευσυνειδησία και επαγγελματισμό παρείχαν στα δεκάδες περιστατικά που προσήλθαν στο Νοσοκομείο μας, συνδράμοντας καίρια, τη Κυριακή του Καρναβαλιού στις 2-3-2014.
Επίσης ευχαριστεί το Σώμα Εθελοντών Σαμαρειτών – Διασωστών για την αντιμετώπιση των περιστατικών στους δρόμους και στους κατά τόπους σταθμούς, την πολύ σημαντική προσφορά και την άψογη συνεργασία με το προσωπικό του Νοσοκομείου.
Ταυτόχρονα ευχαριστεί θερμά το Ιατρικό, Νοσηλευτικό και λοιπό προσωπικό του Νοσοκομείου.
Ο σχεδιασμός και η εκτέλεση του όλου σχεδίου δράσης ήταν πραγματικά υποδειγματικός και άξιος συγχαρητηρίων.
Για ακόμη καλύτερο αποτέλεσμα, η εφαρμογή ορισμένων επιπλέον μέτρων του χρόνου – κατά τη γνώμη μου – είναι απαραίτητη.
Να απαγορευτεί ρητά και αυστηρά:
α) η διάθεση αλκοόλ πάνω σε άρματα.
β) η κυκλοφορία ποτού – και επίδειξη του! – ανάμεσα στους καρναβαλιστές προ και κατά τη διάρκεια της παρέλασης, ειδικά από – προς ανήλικους.
γ) η επιβίβαση παίδων σε άρματα που δεν πληρούν απολύτως κάθε όρο ασφάλειας, δεν διαθέτουν ολόγυρα κάγκελα ψηλότερα του αναστήματος παιδιού και δεν εποπτεύουν ενήλικοι πάνω στα άρματα.
δ) η συμμετοχή στην παρέλαση βρεφών σε καροτσάκια και νηπίων. Η παρουσία αυτών των ηλικιών εγκυμονεί κινδύνους της σωματικής τους ακεραιότητας ενώ η πολύωρη ταλαιπωρία τους και η σύντομη εξάντλησή τους θα είναι δεδομένη.
ε) ειδικά ανήλικοι και γέροντες να μην καταναλώνουν καθόλου ποτό γιατί η δράση του αυξάνει σε συνθήκες πολύωρης έντασης, παρέας, θορύβου και κόπωσης.
Η μη κατανάλωση ποτού για όλους ανεξαιρέτως, στη διάρκεια της παρέλασης, καθόλου δεν μειώνει την επιτυχία της εκδήλωσης, το κέφι, τη συμμετοχή, τουναντίον διασφαλίζει επιπρόσθετα την ομαλή διεξαγωγή και την αποφυγή κάθε είδους ατυχήματος, περιστατικών μέθης και όποιου κινδύνου για τους ίδιους και τον περίγυρο.
Για μια ακόμα φορά το Ρέθυμνο απέδειξε περίτρανα πως το ασφαλές και οργανωμένο πλέγμα υπηρεσιών παρέμβασης Α΄ βοηθειών, εθελοντών και Νοσοκομειακής περίθαλψης λειτούργησαν άψογα και απολύτως ικανοποιητικά αναλόγως του πλήθους.