Πρόταση για τον νέο οργανισμό του Νοσοκομείου μας

Στο συνημμένο αρχείο, βρίσκονται τρια έγγραφα, που είναι οι προτάσεις μας για τον νέο οργανισμό. Στο email 432ena@gmail.com δεχόμαστε προτάσεις ή/και παρατηρήσεις, προκειμένου, στις αρχές Φεβρουαρίου, να εγκριθεί και από το ΔΣ.

Σύμφωνα με την πρόταση μας, η στελέχωση του προσωπικού βασίσθηκε στις εξής υποθέσεις:

• Η μακροπρόθεσμη προοπτική κτιριακής επέκτασης του νοσοκομείου είναι (το πολύ) μιας προσθήκης τριόρωφης πτέρυγας, προς την πλευρά των εργαστηρίων (περίπου 2.000 τμ).  Η λειτουργία της νέας πτέρυγας θεωρείται δεδομένη.
  • Τα Πληθυσμιακά δεδομένα και τις κοινωνικές ιδιαιτερότητες
  • Η νομιμοποίηση όλων των τμημάτων και μονάδων που λειτουργούν έστω και μερικώς στο νοσοκομείο μας.
  • Η δημιουργία ορισμένων τμημάτων/μονάδων/θέσεων που θεωρούνται σημαντικές στον ιατρικό κόσμο του νοσοκομείου (πχ Μονάδα Αυξημένης Φροντίδας)
  • Η δημιουργία ορισμένων ιατρικών θέσεων που θεωρούνται σημαντικές από τον κόσμο του Ρεθύμνου (με βάση ερωτηματολόγια που έχουν απαντήσει, πχ ρευματολόγος)
  • Ο σαφέστατος ορισμός του τρόπου υπολογισμού του στελεχιακού δυναμικού που υπόκειται σε βάρδιες (πχ νοσηλευτικό, παρασκευάστριες κτλ), με βάση τη διεθνή και την Ελληνική βιβλιογραφία
  • Η δημιουργία θέσεων και η αναδιάταξη τμημάτων, προκειμένου να ανταποκρίνεται στις σύγχρονες ανάγκες του νοσοκομείου