Ευχαριστούμε το Σώμα Εθελοντών Σαμαρειτών, Διασωστών και Ναυαγοσωστών Ρεθύμνου

Από τη Δευτέρα 11 Οκτωβρίου 2010 ξεκίνησε η συνεργασία του Σώματος Εθελοντών Σαμαρειτών, Διασωστών και Ναυαγοσωστών Ρεθύμνου του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού με το νοσοκομείο Ρεθύμνου, μετά από πρόσκληση της Διοίκησης και αφορά την εθελοντική προσφορά υπηρεσιών των Εθελοντών Σαμαρειτών καλύπτοντας με αυτό τον τρόπο βασικές ανάγκες του νοσοκομείου. Σε τακτική εβδομαδιαία βάση οι Εθελοντές Σαμαρείτες βρίσκονται στο Γενικό Νοσοκομείο Ρεθύμνου, βοηθώντας εθελοντικά το προσωπικό του νοσοκομείου σε τομείς όπως μεταφορά τραυματιών, συνοδεία ασθενών, πληροφόρηση κοινού, βοηθητικές εργασίες εργαστηρίων κ.α.
Η Διοίκηση αισθάνεται την υποχρέωση να ευχαριστήσει το Σώμα Εθελοντών Σαμαρειτών για την πολύτιμη βοήθεια τους, σημειώνοντας ότι ο Εθελοντισμός αποτελεί βασικό πυλώνα βοήθειας, προασπίζοντας τις ανάγκες της κοινωνίας, με ουσιαστικό κίνητρο την προσφορά και την ανακούφιση του συνανθρώπου.