Ξεκινάει η μελέτη για την ολοκλήρωση της νέας πτέρυγας

(3/8/2010)

Αύριο, επισκέπτονται το νοσοκομείο μας ο αρχιτέκτονας και ο μηχανικός του αναδόχου, προκειμένου να κάνουν τη μελέτη ολοκλήρωσης της νέας πτέρυγας.

Ένα θέμα που δεν έχει επιλυθεί είναι η αγορά οικοπέδου εμβαδού περίπου 85τμ, το οποίο αν τελικά αγορασθεί θα εξυπηρετήσει ιδιαίτερα την προσπελασιμότητα των ασθενοφόρων στα νέα ΤΕΠ. Παλαιότερα είχε εγκριθεί δαπάνη για αγορά του οικοπέδου από το ΥΥΚΑ, αλλά επειδή υπήρχαν γραφειοκρατικά θέματα (πχ το οικόπεδο δεν είχε προσκηρωθεί σε υπάρχον οικόπεδο ιδιοκτησίας του νοσοκομείου) και επειδή το έργο είχε σταματήσει, δεν έγινε η αγορά.

Σήμερα είναι επιτακτική η ανάγκη για ολοκλήρωση και της αγοράς του οικοπέδου αυτού, προκειμένου να γίνει σύγχρονη και αποδοτική η πρόσοψη των νέων ΤΕΠ στην νέα πτέρυγα του νοσοκομείου.