ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΑΣΘΕΝΗ

Οι ασθενείς οφείλουν σεβασμό στην τήρηση των υποδείξεων του υπεύθυνου προσωπικού (γιατρών και νοσηλευτών) γύρω από την θεραπεία τους.

Οι ασθενείς απαγορεύεται να καταναλώνουν φαγητά και άλλα είδη διατροφής εκτός εκείνων που υποδεικνύει το Νοσοκομείο γιατί δημιουργούνται προβλήματα στη σωστή διάγνωση και στην αντίστοιχη θεραπεία.

Οι ασθενείς οφείλουν σεβασμό στο νοσοκομειακό περιβάλλον με τη διατήρηση της καθαριότητας και τη σωστή χρήση των μέσων και της περιουσίας του Νοσοκομείου.

Ασθενείς και επισκέπτες οφείλουν να τηρούν τις ώρες επισκεπτηρίου, όχι μόνο για την καλύτερη λειτουργία του Νοσοκομείου αλλά και για την αποτελεσματικότερη θεραπεία του αρρώστου.

Οι ασθενείς έχουν την υποχρέωση να καταγγείλουν κατά προτίμηση γραπτά και τεκμηριωμένα προς το γραφείο επικοινωνίας με το πολίτη, κάθε παράλειψη ή αμέλεια του προσωπικού κατά την εκτέλεση των καθηκόντων του (π.χ. ζήτηση χρημάτων, ανάρμοστη συμπεριφορά, άσχημη αντιμετώπιση κ.λ.π)

Για λόγους ασφαλείας, υγειινής και καλής λειτουργίας, επιτρέπονται το πολύ δυο (2) συνοδοί κατά την προσέλευση ασθενή στα ΤΕΠ.

Attachments:
FileΠεριγραφήFile size
Download this file (Φυλλάδιο για εσωτερικούς ασθενείς.pdf)Φυλλάδιο για εσωτερικούς ασθενείς.pdfΧρήσιμες Πληροφορίες για τους εσωτερικούς ασθενείς1118 Kb